Sladká jak krev – Petra Neomillnerová

12. prosince 2014 v 15:50 | krvesajka Anna |  Knižní záložky
Skoro celý den svítilo slunce, tak jsem byla zalezlá doma a četla si. Rovnou říkám, že tohle není recenze, ale prostě jen sepsané mé dojmy a názory z přečtené knihy. Dnes to první díl české upíří série Tiny Salo - Sladká jak krev.
Bylo zábavné číst o upírech, kteří žijí mezi námi, navíc velmi blízko. Oceňuji, že se autorka zčásti vrátila ke klasickému pojetí "dětí noci" a naštěstí tu není na romantiku moc místa. I když netvrdím, že si občas nepřečtu nějakou tu slaďárnu. :-)Praha má problémy, protože se v ulicích začaly povalovat mrtvoly bezdomovců a šlapek. Vůdce zdejších upírů Timotej tedy rozhodne, že je potřeba zasáhnout. Viníka má najít Tina Salo a z Německa byl přizván Kay, aby byl Tině k ruce. Pátrání je zdlouhavé, mrtvých přibývá a mocným upířího světa dochází trpělivost...
Dokáže Tina najít viníka? Zradil snad někdo ze starých? Co bude dělat Timotej? A jak se bude Tině spolupracovat se zabijákem Kayem? Proč se o otci Tiny nemluví? Jaké tajemství se kolem ní skrývá?

Tina Salo je upíří fantasy s velkou dávkou akce a trochu detektivky, takže zaujme velký rozsah čtenářů. A přece jen se tady také objeví ta "romantická" zápletka. Tina je sexy holka, která má ráda sex a to se mi na ní líbí. Timotej je drsný hoch, který je plně oddaný své matce Gothel (vážně, její oddaný pejsek, který udělá cokoliv, mu maminka poručí), ale když mamka není po ruce, tak je to chlap jako každý jiný. A kdo by se dokázal udržet, když mu vedle v místnosti Tina souloží s někým jiným?

"Jsi blázen, Salo? Pilas z toho chlapa celou noc, šoustalas s ním, hryzala ho, řvala u toho jako umírající kočka a já tady dřepěl za zdí. Tys nevěděla, že jsem se vrátil?"
Vyškubnu se mu. "Věděla. A co? Za prvé, je to můj byt, za druhé já vždycky piju ze živého. Nesnáším studenou krev."
(str. 66)

Petra Neomillnerová si ve svých knihách na romantiku nepotrpí, místo toho ukazuje drsný (dost reálný) svět, kde přežijí jen nejsilnější. Vraždy, zabíjení, vysávání krve, sex a ovlivňování mysli, to je svět upírů, v kterém Tina Salo žije.

Přiznám se, že svět Tiny Salo mi je velmi sympatický a hlavně blízký. Autorce se totiž podařilo hodně dobře vystihnout "krvesajský" svět, až jí trochu podezřívám, že se s někým z nás zná. Krvesajové totiž nejsou milá cházka, stejně jako její upíři. Jsem hodně zvědavá, co vymyslí v dalších knihách série, která má už asi šest dílů. :-)

Kristýna (Tina) Salo je tvrdá žena, která vypadá na devatenáct, ale narodila se roku 1646. Je sice drobná, ale vždy si dokáže poradit a běda tomu, kdo by na ní zaútočil. (O tom se přesvědčíme na konci knihy.) Ona je ovšem něco odlišného, než ostatní upíři, protože nikdy nezemřela. Její proměna proběhla beze smrti, což se ovšem může podařit pouze hodně starému upírovi. Ráda by se o svém "otci" něco dozvěděla, jenže Timotej a všichni ostatní o tom mlčí.
Tina chodí po slunci, stříbro jí způsobí pouze vyrážku, ale nezabije jí a dokonce může jíst maso (spíše sirové než vařené), krev potřebuje jen občas. Kdo je? A kdo byl její stvořitel? Může Tina pít pouze lidskou krev? Proč jí studená krev nechutná a ona musí pít pouze teplou přímo z tepny? Nebo jde jen o její kratochvíli?

Já jsem krvesajem jen třináct let, takže jsem jen mimino, ale nedokážu si představit, že by mi bylo tři sta či čtyři sta let. Je to hrozně dlouhá doba. Vy zůstáváte stejní, ale všechno kolem se mění. Občas se ptám, jak jednou (tedy pokud se toho dožiji) budu reagovat. Přizpůsobím se? Nebo budu pořád tíhnout k minulosti? Zemřu snad tak, že spáchám sebevraždu?

Výhodou na knize je to, že se na akci nemusí dlouho čekat a hned od začátku si vytvoříte obrázek, jak to v upířím světě chodí. Pro potravu se už nemusí zabíjet (neříkám, že to někdo stále nedělá!), buď se sežene krev v nemocnicích, nebo se pije zvířecí, nebo si někoho sbalíte. Sex je všude a smrt číhá vždy někde poblíž.

Nejvíc mě dostali ti puberťáci, kteří se tak naivně a zasněně zcela dobrovolně vrhali do náručí upírů. Snili o nesmrtelnosti a většinou skončili jako chutná svačinka. Dokonce i Tina z nich nemohla. Hlavně ta jedna holčička, která tvrdila, že upíři jsou přece tak úžasní a romantičtí... co na tom, že vás zneužijí, vycucnou a zabijí... No, proti gustu žádný dišputát.

Zůstanu na děvče koukat. Už mě nepřekvapuje, že chce jít na tu párty, zřejmě předpokládá, že si s upíry poradí jako obvykle. Vypnutím televize.
(str. 192)

Knihu jsem přečetla velmi rychle a vážně jsem si jí užila. Některé chvilky byly pěkně vtipné, ale jiné napínavé. Detektivní zápletka a odhalení původce mrtvol a nových upírů je pěkně zamotané a Tina musí zápletku postupně rozmotávat. Problém je v tom, že jí tlačí čas, jelikož mrtvých v ulicích přibývá, (medvědodlak) policista Konrád vyhrožuje, že je v tom tentokrát nechá (už ho nebaví po upírech pořád uklízet) a navíc se kolem motá záhadný Simeon, který něco ví o Tinině otci...

Název: Sladká jak krev
Autor: Petra Neomillnerová
Série: Tina Salo
Díl: 1
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 240
Vydal: Triton, 2007 (1. vydání)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dead Chicken Dead Chicken | Web | 12. prosince 2014 v 16:07 | Reagovat

Bezva, Tina Salo je jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Bohužel jsem ji půjčila bráchoj a ten ji ztratil někde n acestách kamionem. :D A novou mi nekoupil. :D Druhej díl je už malinko slabší..

2 Dragita Dragita | E-mail | Web | 29. ledna 2015 v 21:08 | Reagovat

Právě čtu Dítě Skály, ale myslím, že k téhle lahůdce se taky dostanu. Protože si jednou za čas chci přečíst něco s upíry. Naposledy to byl Noční klub od Kulhánka :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama