Vlk (1994)

21. prosince 2014 v 5:34 | krvesajka Anna |  Filmové pohlednice
Vlk s Jackem Nicholsonem patří mezi mé oblíbené filmy, jen bych ho nenazývala hororem. Spíše je to takový fantasy thriller o proměně člověka ve vlka...


Will Randall (Jack Nicholson) je postarší redaktor newyorského nakladatelství, který si už dávno s manželkou nerozumí a v práci je nenápadný, a hlavně se snaží nevybočovat z řady. Jedné noci ovšem srazí autem vlka, který ho kousne. Will jde k doktoru, dostane nějaké očkování a tím by to všechno mohlo skončit. Jenže Will brzy zjistí, že se s ním něco děje. Má výborný sluch a čich, navíc si začne více věřit, je rozhodný a tvrdší. Snaží se pochopit, co se to s ním děje, dokonce navštíví i šamana, který mu řekne něco o "vlkovi", Will tomu ovšem příliš nevěří. Kdo by také uvěřil tomu, že se mění ve vlka? Věci se ovšem daly do pohybu, a když šéf chce povýšit Willova přítele Stewarta Swintona (James Spader), který si k tomu začal románek s Willovou manželkou Charllottou (Kate Nelligan), tak se vlk ve Willovi probudí a nový Will se nehodlá vzdát. A tak začne vytvářet plán, jak si udržet práci a k tomu si něco začne s šéfovou dcerou Laurou (Michelle Pfeiffer). Ale noci se stávají nočními můrami, protože si vůbec nic nepamatuje... Ráno se probouzí od krve či s ukousnutými prsty po kapsách...
Skutečně se z něho stává vlk? Má na svědomí rozsápané mrtvoly, které se objevují ve městě? Co zjistí policisté vyšetřující vraždy? Jak se vyvine vztah s Laurou? A je ve městě opravdu jen jeden vlk?

Vlk je film z roku 1994, který co se týče děje, tak není příliš výjimečný (zápletka je hodně jednoduchá a hlavně předvídatelná), ale má Jacka Nicholsona. Ten jako obvykle předvedl vynikající herecký výkon od zakřiknutého postaršího muže, který nechce mít problémy, až po divokého vlčího muže, který odhaluje svou moc a touží po volnosti.

Tento příběh totiž není o vlkodlakovi (ve filmu tohle slovo vůbec nepadne), jak by se mohlo zdát, ale spíše o změně a vývoji člověka, kterému se hroutí jeho stereotypní život, a on je nucen bojovat o své místo ve společnosti. Vlčí svět je takový bonus, s kterým se hlavní hrdina musí vypořádat po svém.

Líbí se mi toto zpracování a zkombinování šamanských legend o "vlcích" s vlkodlaky (monstrum vs. vlk). I samotná postupná proměna Willa Randalla, kdy má výpadky paměti a občasné stavy, kdy neví, co se s ním děje. Proč se probouzí od krve? Nebo když si sáhne do kapsy a vyndá něčí prst. Jo, to je ono. Ale nejvíce mě dostala scéna, kdy Stewart Swinton je s Willen na toaletách a Will mu pomočí boty s prohlášením, že si značkuje teritorium a on se mu tam plete. :-) To je prostě boží!

Willův vztah s Laurou, dcerou šéfa, je od začátku zvláštní. Jsou k sobě přitahováni, jako by si byli souzeni. Skvěle se doplňují. Laura neváhá a odveze Willa do bezpečí, když začíná ztrácet spojení s realitou a policie je mu v patách. Je možné, aby Will byl vrahem? A jak na toto podezření Laura zareaguje? Udá ho, nebo s ním uteče? Nehrozí jí nebezpečí?


Co se týče efektů, tak nic extra to není. Hlavně ta krev, je prostě jasné, že není skutečná. Ale přeměna ve vlka je dobře udělaná, jen ty zuby jsou z počátku trochu divné, ale jak proměna postupuje dál, tak je to čím dál dokonalejší. Jack Nicholson prostě postupně chlupatí, bojuje s přeměnou a vlk v něm touží po volnosti. Navíc mu to sluší s každým v náručí, a to jak s krásnou Michelle Pfeiffer, tak s bezbrannou srnkou.

James Spader v roli Stewarta Swintona se předvede jako prevít, vlezdoprdelka i jako naprostý magor. Ani se Lauře nedivím, že před ním utíkala, když jí na policejní stanici očichával jak hladový vlk.
Zároveň ten konec, který nabídne závěrečný boj o samičku, je skvělý. Předvídatelný, ale pěkný. Užijete si napětí, krátkou honičky, trochy zabíjení a souboj na život a na smrt.

Vlk je zajímavý thriller s dávkou psychologického dramatu i hororových prvků, tedy pokud máte hodně slabý žaludek, tak vám to přijde jako horor, ale já to tak nevidím. Až na pár okamžiků, tak tam nic děsivého není. Výborný oddychový film, na který se mohu klidně dívat neustále dokola.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 luczaida luczaida | E-mail | Web | 20. února 2015 v 21:14 | Reagovat

Ohhh Vlka jsem viděla už před tak dlouhou dobou... Miluju, jak se toho Jack Nicholson ujal, ale taky bych to zrovna nenazvala hororem.
Viděla jsem to teda s dabingem, ani jsem nevěděla, jak se to jmenuje a hodně mě rozesmálo, že po asi pěti minutách ticha, první, co řekne, je do prdele, když něco srazí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama