Bates Motel (1. epizoda)

10. ledna 2015 v 23:20 | krvesajka Anna |  Seriálové papírky
Seriálová verze příběhu, který předcházel slavnému filmu Psycho od Alfreda Hitchcocka, o narušeném Normanu Batesovi a jeho ještě narušenější matce... No, jsem hodně zvědavá, co z toho nakonec vyleze... :-)


Čerstvě ovdovělá Norma Batesová přijíždí se svým šestnáctiletým synem Normanem do městečka White Pine Bay, kde si z pojistky koupili starý motel. Zabydlují se, seznamují se s místními obyvateli (ne všichni jsou z nich nadšeni) a snaží se tu začít nový život... Jak se ovšem dá předpokládat, problémy na sebe nenechají dlouho čekat a brzy se musí odklízet první mrtvola...


Film Psycho, natočený podle románu Roberta Blocha, jsem před lety viděla, ale abych pravdu řekla, pamatuji si z něho pouze psycho Normana, jeho psycho matku a děsivý (a také psycho) motel, do kterého bych ani nevkročila, natož abych v něm přečkala noc. Ale ono to je vlastně jedno, protože seriál na film nenavazuje, ale naopak mu o mnoho let předchází. A určitě nevadí mírná změna v tom, že se děj přesunul z kalifornského Fairvale do fiktivním oregonského městečka White Pine Bay a hlavně se vše odehrává v současnosti.

Tichý Norman poznává své spolužáky, nebo spíše spolužačky, které se kolem něho sesypou jako na čerstvý koláček. Všechny jsou krásné, hvězdy školy a mírně tupé, ale to přece nevadí. A chudák Norman neví, kam dřív s očima.
Jeho hlavní potíž spočívá v jeho vztahu k matce, která na něho má větší vliv, než si sám připouští. Je mu sice šestnáct a chce se bouřit, ale zároveň je až příliš závislý na matčině rozhodnutí. Otec je mrtvý a teď má přece jen ji, takže jí musí pomáhat, nebo snad ne?
Normanova postava je divákovi velmi sympatická, navíc ho hraje Freddie Highmore, kterého známe třeba z filmu "Arthur a Minimojové" nebo "Karlík a továrna na čokoládu". Z rozkošného chlapečka vyrostl mladý muž, který se dívkám bude jistě líbit, i když podle mě vypadá podivně. No co, hraje divného týpka, tak musí vypadat divně. A podle jeho chování v závěru prvního dílu je jasné, že už nyní má mnohé společné s dospělým Normanen...

Fešná "hospodyňka" Norma (Vera Farmiga) vládne pevnou rukou nejen v motelu, ale především nad svým synem Normanem. Její moc spočívá v tom, že umí lidmi manipulovat a vmanévrovat do situací, kterých chtěla dosáhnout, ale přitom si lidé myslí, že na to přišli sami. To samé dělá i s Normanem, a ten chudák občas neví, co jsou jeho myšlenky a co matčiny nápady.
Sice na to tahle křehká dáma nevypadá, ale jde z ní hrůza. Něco je na ní prostě na první pohled špatně, ale co to je, zjistíte, až když už je pozdě.
Svým řešením problémů mi trochu připomíná hospodyni Grace (v podání skvělé Maggie Smith) z filmu "Univerzální uklízečka", ta všechny nepohodlné lidičky naházela do zahradního jezírka. Norma sice zahradní jezírko nemá, ale zato bydlí u pobřežního městečka, proto s odklízením "problémů" jistě nebude problém. O čemž se diváci přesvědčí již na konci první epizody.


Do děje pochopitelně zasáhnou i vedlejší postavy - šerif se svým zástupcem, Normanovi spolužáci (především děvčata), učitelé, ale hlavně se seriál nejspíše bude točit okolo milující matky Normy a jejího drahého syna Normana.
Tvůrci sice příběh trochu zmodernizovali, aby lahodil oku dnešního diváka, ale jinak charaktery hlavních postav ponechali, jen jim dovolí trochu volnosti. Přece jen ještě to nejsou stejné osoby jako ve filmu, a mají čas na nějaký vývoj. Normana čeká dospívání, a díky jeho matce jistě nebude tak úplně normální. V jejich případě je totiž všechno hodně psycho...

Po shlédnutí prvního dílu, se těším na další pokračování, jen se stále nemohu rozhodnout, co je seriál zač. Horor? Drama? Thriller? Uvidíme, jakým směrem se bude příběh ubírat. Ale už teď je jasné, že u jedné mrtvoly určitě nezůstane. :-)

V pátek se budu určitě zase dívat na ČT2 ve 21:45... A nebojte, nebudu tu psát o každé epizodě, jen ta první na mne dost zapůsobila. Skvělá atmosféra a náznak dalšího vývoje seriálu. Chápu, že nemusí vyhovovat každému, ale mě se prostě líbí. Mírně kravina, ale kouká se na to pěkně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama