Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

28. února 2016 v 1:18 | krvesajka Anna |  Filmové pohlednice
Abraham Lincoln, jeden z největších amerických prezidentů. Domnívali jste se, že o něm a jeho životě se ví všechno? Po zhlédnutí akčního hororu Abraham Lincoln: Lovec upírů (orig. Abraham Lincoln: Vampire Hunter) z roku 2012 určitě změníte názor, protože každý může mít nějaké tajemství. Co když Abraham Lincoln byl mimo jiné také lovec upírů? A jak to bylo doopravdy s válkou Severu proti Jihu?

(Zdroj: Pinterest)

Abraham Lincoln již od dětství byl ovlivňován názory své vzdělané a inteligentní matky, která v něm probudila odpor k otroctví a touhu pro svobodu všech lidí. Bohužel byla před jeho zrakem zavražděna a Abraham se z toho nikdy úplně nevzpamatoval. V touze po pomstě hledal vraha, až ho našel. Jenže na střetnutí s krvelačným monstrem nebyl připraven a málem zemřel. Naštěstí ho zachrání Henry Sturges, krásný a vzdělaný lovec upírů, který Abrahamovi vysvětlí, že mezi lidmi žijí upíři, kteří vraždí nevinné. Vezme ho do učení, jenže brzy zjistí, že musí Abrahama naučit víc než jen ohánět se sekerou. Abraham musí začít ovládat svůj vztek a touhu po pomstě, a třeba toho využít ve svůj prospěch, aby byl silnější než kdy předtím. Zároveň si uvědomí, že je v ohrožení celé lidstvo, protože upíři vedení Adamem, vlivným aristokratem, jsou úzce svázáni s Jihem a otrokářstvím, protože černí otroci nekončí na plantážích, ale na jídelním lístku upírů. Sever se postaví proti Jihu a z Abrahama Lincolna se stává velký lovec upírů, politik bojují proti otrokářství a za svobodu…


"Muž se takhle opijí, jen když chce políbit děvče, nebo někoho zabít. O co jde?"

(Zdroj: Pinterest)

Nebudu tvrdit, že tenhle film je kdovíjak velkolepý a skvělý, i když se o to filmaři dost snažili. Bohužel některé scény působí až kýčovitě nebo fantasmagoricky. Třeba, když Abraham trénuje se sekerou v lese a dokáže porazit strom na jedno seknutí, kmen se doslova rozprskne na třísky.

Stejně tak již na počátku filmu je jasné, že se z Abrahama Lincolna prostě musí stát velký muž své doby, takže jeho mladické výbuchy vzteku a ukvapenosti musí potlačit, a také se jistě musí naučit zabíjet upíry. Celé to "učení" u Henryho je jedna velká fraška. Protože se film točí kolem slavné osobnosti prezidenta Spojených států, tak lze snadno předvídat, že filmaři nevzali historii do vlastních rukou a určitě nezmění konec. I když je Abraham mnohokrát v ohrožení života, tak vždy musí přežít, film se tak stává dosti předvídatelným.

Postava Henry Sturges má ve filmu dost místa na to, aby mohla povyprávět svůj příběh, vyspat se s nějakou pěknou ženou a taky sprovodit ze světa pár krvežíznivých upírů. Je dost charismatický a dokáže si lidi získat, navíc je dost hezký, takže u žen má také úspěch. Abraham ho brzy považuje za přítele, jenže Henry skrývá závažné tajemství, které může ovlivnit jejich přátelství. Henry je totiž upír, ale dá se považovat za "hodného" upíra. Sice pije krev, ale obvykle jen od zločinců nebo prostitutek.

Adam je veden jako vůdce upírů, který má pod palcem všechny upíry v Americe. Je to typický jižanský aristokrat, který je zvyklý dostat všechno, co si zamane a k tomu je schopný naprosto všeho. To on přeměnil Henryho, aby trpěl věčně. Chce udržet otroctví za každou cenu, protože černoši jsou pro upíry levná potrava, proto se zprvu snaží Abrahama dostat na svou stranu, a pak také zabít, protože je jasné, že Abraham by jeho nabídku nikdy nepřijal.

(Zdroj: Pinterest)

Akčních scén je ve filmu dostatek, takže nehrozí, že by se divák začal nudit, protože místy je příběh poněkud slabší, ale o to víc je přidáno bojových scén a speciální efekty.

Hlavním tahounem filmu je Dominic Cooper v roli Henryho, je nejen přitažlivý, ale také charizmatický a jeho část příběhu je mnohem lépe propracovaná, než samotného Abrahama, kterého si zahrál Benjamin Walker. Neříkám, že mu hlavní role nesedla, ale občas působí poněkud ztraceně a bez Henryho by se na své cestě moc daleko nedostal.
Za to hlavní záporák Adam, kterého si střihnul Rufus Sewell, byl podán na jedničku. Tenhle herec už v několika jiných filmech dokázal, že záporné role zvládá a umí je zahrát.


Upíři jsou ve filmu pojatí zvláštním způsobem a mísí se zde hned několik legend. Například jim nevadí slunce, za to stříbro je pro ně smrtelné, a vůbec je nemusíte zasáhnout do srdce. Na jednu stranu tu jdou upíři až nepřemožitelné monstra, a na druhou je lze zabít docela snadno, tedy pokud víte jak na to. Abraham je masakruje svou sekyrou, kterou rozseká každého upíra v okolí.
Vypadají jako lidé, jen jsou více bledí, ale během útoku a saní krve se změní v obličeji. Oči jim zrudnou, mají kolem nich podivné zkrvavené žilky a ostré zuby jim najednou vyraší v puse. Popravdě, v téhle přeměněné podobě nejsou moc vábní, ale spíše hnusné obludy.
Ale objevuje se zde zajímavý fakt, a to, že upír nemůže zabít svého "stvořitele". Což je dost velký problém pro Henryho, který netouží po ničem jiném, než zabít Adama, ale sám to udělat nemůže.

Abraham Lincoln: Lovec upírů není sice žádný velkofilm, ale jako oddychová akční podívaná rozhodně ujde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama