Knižní útržky 1

10. května 2016 v 18:26 | krvesajka Anna |  Knižní záložky
Pro oživení mého deníku jsem se rozhodla, se podělit o přečtené knihy, pro mě zajímavé pasaže a přidám také krátký názor na knihu.

Mrtví do soumraku - Charlaine Harris

Sookie Stackhouse žije vcelku poklidným životem v městečku Bon Teps, bydlí u babičky a bratr Jason je občas navštěvuje, pracuje jako servírka v Merlott´s baru a také má své tajemství - umí číst myšlenky, což jí nejednou přivedlo do prekérní situace, takže se svůj dar snaží potlačit.
Její vcelku nudný, ale normální život náhle naruší její setkání s upírem Billem Comptonem, který se nastěhuje do sousedství. Sookie se do Billa zakouká a také se s ním cítí velmi dobře, protože neslyší jeho myšlenky. Chvíli by se zdálo, že její idylka nikdy neskončí, jenže někdo v okolí začne vraždit ženy, co spí s upíry a Sookie může být klidně další. Z vražd je obviněn Jason, protože spal s několika oběťmi a taky se na scéně objevují upíři, kteří nechtějí žít s lidmi příliš harmonicky, takže o problémy není nouze. Sookie musí využít nejen svých schopností, aby odhalila vraha a hlavně zůstala naživu.
Kdo v městečku zabíjí? Je snad Jason vinen? Proč Sookiina babička zemřela? Je Bill skutečně pro Sookie ten dokonalý partner?

Upíří romance pro dospělé, kde nechybí detektivní zápletka. Děj odsýpá svižný tempem a autorka dovedně stupňuje napětí, ukazuje různé indicie a stopy, které mohou vést k pachateli, ale také čtenáře hodně zmást. Detektivní zápletka se v příběhu prostě nezapře a Sookie musí mít hodně důvtipu, aby vraha odhalila dřív, než bude další zavražděná v řadě.


Příběh je okořeněný zdařilými erotickými scénami, které mu dodávají na pikantnosti i chutnosti. Sookie byla velmi dlouho nevinná, ale jakmile pochopí, že Bill neslyší myšlenky, hned to je ten pravý a "hup na to". Přibližně od poloviny knihy téměř každá kapitola končí tím, jak si Sookie užívá s Billem, přesto je všechno tak trochu idealizované, takže porno se nekoná.

Jde o zajímavé počtení, u kterého se nudit nebudete, ale neočekávejte od knihy příliš. Je to příjemná oddychovka.

"Jenom pochybuji, že tě dostanu dovnitř a pak zase ven, aniž bych musel někoho zabít - někoho, kdo po tobě zatouží."
(str. 108)

"A než abych postupně mučil a zabíjel všechny naše lidské zaměstnance, napadlo nás, že byste se jim mohla podívat do hlavy a říct, kdo to udělal."
(str. 206)


Měsíční píseň - Patricia Briggs

Mercy vede autodílnu, je kožoměnec a její soused je Adam, alfa zdejší smečky vlkodlaků. Oba se navzájem neustále škádlí a verbálně pošťuchují. Jednou se však u Mercy objeví mladý vlkodlak Mac, který potřebuje pomoc. Někdo ho přeměnil, prodal a pak na něm dělali nějaké pokusy. Když se ho někdo snaží odvést, Mercy zabije vlkodlaka, jenže tím problémy teprve začínají. Mac je v noci zavražděn, Adam vážně zraněn a jeho dcera Jesse zmizela. Je jen na Mercy, aby zachránila Adama a Jesse, zjistila, kdo za tím vším vězí a pomohla vlkodlakům to s ním skoncovat.
Zvládne Mercy nastávají problémy? A jak dopadne její setkání a zjišťování informací u upírské královny? Jakou minulost mají původní kožoměnci - indiánští čarodějové měnící se pomocí kůže na kojota? Proč se upíři kožoměnců bojí? A skutečně za únosy vlkodlaků stojí jiní vlci?

Měsíční píseň je první díl série o Mercedes Thompson, kde se před námi rozprostírá svět současnosti. Některé bytosti (fea) se před nedávnem odhalili lidem a nyní to mají v plánu i někteří vlkodlaci. S rozmachem civilizace totiž mizí volná příroda, kde by vlkodlaci mohli nespatřeni žít a tak se rozhodli vyjít na světlo, což se některý z jejich druhu příliš nelíbí.

Vlkodlaci jsou v knize zobrazeni jako vlci, kteří žijí podobně jako jejich zvířecí příbuzní. Člení do smeček, kde vládne alfa samec, k tomu je tu ještě marok, který "vládne" všem vlkodlakům.
Alfa je vládce, sálá z něho moc a autorita, kterou prostě všichni musí poslouchat. Pak tu jsou ještě vlci samotáři, kterých však není mnoho, protože jsou nebezpeční a nezvladatelní. Vlci prostě potřebují ke spokojenému životu rodinu a tou je pro ně smečka.

Mercy je kožoměnec, dokáže na sebe vzít podobu kojota, ale není dlak a neovládá jí měsíční cyklus, její předci byli indiánští šamani, kteří se pomocí magie a kojotí kůže dokázali přeměnit. Mercy to však zvládá normálně, je to její přirozenost.

Děj je svižný, pěkně odsýpá a je plný akčních scén. Nejde o běžnou romanci, ale spíše nadpřirozené fantasy. Zábavná oddychovka, ve které si určitě najdete nějakou oblíbenou postavu.

"Umím dost hlasitě křičet," řekla jsem. "Anebo využiju svoji novou patentovanou techniku a zabiju ho."
"Jasně," řekla. "Ale raději zůstaneme u křiku. Myslím, že tátovi by se nelíbilo, kdybys začala zabíjet jeho vlky."
(str. 62)

"Promiňte," řekla jsem. "Tohle je můj telefon. Mohli byste prosím předstírat, že jde o soukromý hovor? To platí i pro tebe Warrene. Přestaňte poslouchat jiné lidi v mojí dodávce."
(str. 135)

"Zlato," prohlásil líně s jižanským přízvukem. "když vlk sleduje jehňátko, nemyslí na jeho mámu."
(str. 280)


Dvě zrcadla - Karolina Limrová

Joshua hledal klid a místo, kde by se na čas usadil, proto si koupil staré sídlo u Longville. Jenže na zaprášené půdě objevil záhadné zrcadlo, které je napojené na jiné a to visí u Kate. Oba se mohou střídavě pozorovat - ona ve dne a on v noci. Ani netuší jak, ale oba tou druhému naprosto propadli a začnou po sobě pátrat.
Je možné, aby se Kate s Joshem setkala osobně? Má jejich láska naději? Joshua totiž skrývá děsivé tajemství - je upír. A proč kamarád Danny od počátku usiluje o Joshův život?

Kniha je prostě upíří romance, kde se všechno točí okolo milostného trojúhelníku - upír Joshua, člověk Kate a lovec upírů Danny. Není divu, že o zábavu je postaráno a u čtení se rozhodně nenudíte. Nemůžete očekávat nic extra, ale jako zábavná oddychovka je to dostačující. :-)

"Možná by sis mohla vyzkoušet tu vanu. Myslím, že ti při pohledu na ni bušilo srdce víc, než když se tě dotknu."
(str. 185)


Deník úúúplně obyčejného upíra - Tim Collins

Upíři jsou krásní až oslniví, silní a rychlí, bohužel ani jedno z toho do vínku nedostal Nigel Mullet, který se stal upírem v patnácti téměř před sto lety. Rodiče mu obstarávají krev, protože Nigel není schopen lovu a k tomu chodí do školy, kde se zamiloval do dívky Chloe. Touží po ní i její krvi, ale jak ji má zaujmout?
Dokáže Nigel v sobě objevit svou upíří moc nebo zůstane ztroskotancem navždy? Kdo saje krev lidem z města? Vždyť jejich rodina má být poslední, žádní jiní upíři nejsou, nebo ano? Získá si Nigel srdce své lásky?

Na knize se mi také líbilo to, že je zábavná a dělá si legraci ze sexy upírů, jak si je dnes většinou představujeme. Nigel je puberťák s pupínky, bez šarmu, síly i rychlosti, na sluníčku mu naskočí vyrážka, krev mu obstarávají rodiče a celkově je nezajímavý kluk, kterého ostatní (i tělocvikář) šikanují a on trpí. Do lidské společnosti nedokáže pořádně zapadnout a tak se stýká se skupinou gothů, protože nosí tmavé oblečení. V dívce by než vášeň mohl vzbudit jedině lítost.

Nejde o běžnou romanci, protože víc než láska je tady důležitější vtip a zábava. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, je to skvělá oddychovka vedená jako deník.

"Lidé jsou jenom na chvíli jako omámení a přijdou o litřík krve. Pak si pár dní připadají malátní a nemůžou do práce. Když se nad tím zamyslíte, upíři nejsou o nic horší než chřipka."
(str. 14)

"Slyšel jsem, že v minulosti občas na upíry zaútočily smečky vlků nebo hadi, ale prašivé veverky představovaly novinku. Proč se takové věci stávají vždycky jenom mě?"
(str. 94)


Obrázky jsou kradené z knižního blogu mé autorky - Literární koutek "U fretko-kocoura". Kde můžete najít i recenze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama